Vzpomínky 8

Marně jsme zatím pátrali v archivu, ale další čísla ročníku 1952 nejsou k nalezení. Pokud VŘETENO TOSU vycházelo pravidelně, tak nám v řadě chybí osm následujících výtisků prvního ročníku. Co se stalo, nevíme. Je možné, že redakční kroužek přestal pracovat, protože v následujícím roce již vychází Vřeteno v novém kabátě a s novým šéfredaktorem. Nebudeme spekulovat, prostě je to tak, víc čísel nemáme.
Přesuneme se tedy do roku 1953. Osudový rok. Nepřátelé lidu a lidově demokratického zřízení byli popraveni nebo internováni v lágrech uranových dolů, jen ti nejšťastnější včas uprchli za hranice. Po znárodnění továren začali být likvidováni drobní živnostníci, vrcholící kolektivizace zemědělství decimovala rolníky. Revoluce vítězila na všech frontách. Začala se prosazovat socialistická morálka, kdy něco vlastnit bylo nemravné, najmě pak peníze. Rok 1953 se tedy stal rokem útoku na peněženky občanů. Proběhla měnová reforma, tedy přesněji devalvace československé koruny. Kdo do té doby ještě něco měl, musel si své peníze vyměnit, do určitého limitu v poměru 5:1, od toho limitu 50:1. Limit byl nastaven tak, aby v podstatě po reformě všichni měli stejně málo. Pamětníci vyprávějí, jak tehdy bylo zcela běžné, že kuřáci si své cigarety zapalovali stokorunami. Peníze měly cenu jen toho papíru, na němž byly vytisknuty. Málokdo si však ještě vzpomene, že komunisté modifikovali nebo dokonce zrušili různé finanční instituce. Již za první republiky fungovaly penzijní fondy, stejně populární jako dnes. Dovolte mi uvést osobní příklad: můj děda jako soukromý rolník denně dřel na poli a těch pár korun, které vyšetřil, ukládal na penzi. Ale penzijní fondy byly zlikvidovány, peníze ukradeny, říkalo se tomu znárodnění. Nezůstalo nic. Stejné nic zbylo z vkladů ve spořitelnách. Ostatně - jeden z našich vůdců, českým národem zvaný Můjtytondokolenatej, prohlásil, že všichni máme stejný žaludek. A pak se ještě říkalo, že kdo nepracuje, ať nejí. Divná anatomie, divná doba. Stejný vůdce však nejvíc proslul svým projevem, kde se dušoval, že "měna nebude" a hle, druhý den se měnová reforma rozběhla plnou parou. Dobře informovaní činovníci již mezitím proměnili své peníze v majetek .…. Nebylo to poprvé a také naposled.
Rok 1953 byl však ještě podivnější, než se zdá z předchozích řádek. Svoji pouť skončila světoznámá superstar, davy zbožňovaná, vzývaná, milovaná i nenáviděná. Masový vrah a nadšený revolucionář. Říkali mu báťuška Stalin. Za tři roky na to mu začali nadávat do kultu osobnosti. Revoluce požírá své děti, to platí stále. Nezemřel jen báťuška, devět dní po něm zemřel Kléma, totéž v našem malém českém měřítku. Z obou chtěli udělat mumie, ale nějak se to nepovedlo a oba začali hnít. Proto je řádně pohřbili a dodnes existuje jen jedna revolucionářská mumie. Začal oblíbený televizní seriál: pohřeb generálního tajemníka.
V této atmosféře vycházel druhý ročník našich novin. Dvojčíslo 3-4 si prohlédneme v příštím dílu Vzpomínek.

-Pláňa-

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.