Vzpomínky 56 - Spiegel pošesté aneb rekapitulace

Tento díl vznikl dodatečně, protože naše vyprávění píšeme často s velkým předstihem před zveřejněním, a tak je dost času na to, abychom se dozvěděli od pamětníků v reakci na již vydané díly nějaké dosud nezmíněné skutečnosti nebo se v dostupných materiálech dočetli něco zajímavého, co by bylo škoda pominout.
Rekapitulaci nemůžeme začít jinak než vymezením existence této firmy. Továrna byla založena v roce 1902 a po mnoha změnách existuje dodnes na svém místě. Nás však zajímá z pohledu TOSu jen období do roku 1960 (kdy byla od 1. ledna sloučena s TOSem), případně do roku 1964, kdy skončila v areálu v dnešní ulici Legií strojírenská výroba a tehdejší majitel (TOS) areál opustil a přestěhoval celý provoz do jiné lokality.
Tím také skončila dlouhá a pohnutá historie strojírenské výroby ve firmě Emila Spiegela, nejprve samostatné, po válce pak již jen součásti jiných firem. Mototechnou pak byla firma po dlouhá léta, nyní v areálu sídlí několik soukromých firem. Ale to už je úplně jiná kapitola a my se v dalším dílu podíváme trochu podrobněji jinam. Přesněji řečeno na to, jak to bylo s tím Herrmannem (o něm jsme se již zmiňovali). Zdroje, ze kterých jsme vycházeli v minulých dílech, hovořily o Hermannovi, ale dostali jsme se k originálům, a ty jednoznačně mluví o Herrmannovi (to jen tak na okraj).
Vrátíme se na chvíli o desítky let zpět. V roce 1931 se firma oficiálně jmenovala „Emil Spiegel u. Co. A.-G.“ (ulice Legií tehdy nesla jméno Richard Wagnerstraße). Ovšem v adresáři firem ji popisovala úžasná charakteristika: „Emil Spiegel u. Co. Spezialfabrik für Transportgeräte Akt.-Ges., Richard Wagnerstraße 4. Gegründet 1902. Fabrikation von Transportgeräten d. s. Spezialwagen für ebenen Boden, Feldbahnmaterial d. s. Wagen und Inventar für Geleiseanlagen, Hebezeuge (Flaschenzüge, Binden, Krane, Laufkatzen, Aufzüge), Baumaschinen (Betonmischmaschinen, Hohlsteinpressen), weiter patentierte Lederkranzräder.“ A je jasno. Pro případ, že jasno není, pokusíme se přeložit: „Emil Spiegel a spol. specializovaná továrna na dopravní zařízení akciová společnost, ulice Richarda Wagnera 4. Založena 1902. Výroba dopravních zařízení tj. speciální vozíky pro rovné podlahy, materiál pro polní dráhy tj. vozy a vybavení pro kolejiště, zvedací zařízení (kladkostroje, pásy, jeřáby, jeřábové kočky, zdviže), stavební stroje (míchačky na beton, lisy na duté cihly), dále patentovaná kůží potažená kola.“ Uf. V té době už stály v továrně dvě výrobní budovy a vila (č.p. 2165). Po prozkoumání podkladů můžeme odvodit, že druhá výrobní hala a vila byly postaveny v roce 1928. Ve vile byly vedle bytu majitele (případně ředitele) rovněž kanceláře.
A rychle do poválečného období. Ve vile byl dosud ještě k dispozici byt pro ředitele národního podniku a stále tu byly kanceláře. Jako všechny velké podniky v tehdejších letech, i Vastroj měl závodní klub. Ten se nacházel v rohovém domě naproti bývalé samoobsluze známé jako „Metro“. Ještě nedávno zde byl bufet, dnes je tu herna a čínská restaurace. A perlička na závěr: v padesátých letech byla v objektu hned přes ulici (dnešní Východní) u Vastroje ženská věznice (dnes je tam mj. cukrárna). Několik desítek vězeňkyň denně chodívalo pracovat do Elite a Velvety. Ale jak už jsme řekli, vzhůru na Herrmanna.

LP 2002

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.