Vzpomínky 49 - Raupach počtvrté

Poslední díl o Raupachově továrně přiblíží některé detaily z počátku jejího fungování. Shoda dobrých okolností nám dnes umožňuje nahlédnout do plánů zakladatele této firmy, protože stavební plán z roku 1907 obsahuje i popis strojového parku, což jste mohli vidět v minulém čísle novin na fotografii celého plánu.
Na počátku minulého století ještě nebylo samozřejmé, aby strojírenské továrny byly vybavovány elektrickými pohony. Naše továrna nebyla výjimkou a hlavní pohon zajišťoval pro nás již exotický parní stroj o výkonu 20 koňských sil. Umístěn byl v levém rohu hned za vstupem (budeme-li za hlavní vstup považovat vrata obrácená k dnešní vrátnici) v levé (jihovýchodní) boční lodi výrobní haly. Musíme podotknout, že současná podoba celé budovy neodpovídá podobě původní, protože již zmíněný vchod byl nastaven přístavkem, jehož dataci zatím neznáme, a rovněž na opačné straně haly bylo postupem času přistaveno nejméně pět přístavků, přičemž dva jsou velké a podstatně zvětšily hlavní loď haly. Začlenění původní stavby do současné dispozice celé budovy můžete vidět na fotografii pořízené z hydroglóbu, kterou objevíte na jiném místě tohoto čísla novin.
Ve výšce 3,20 m nad parním strojem byly pod stropem boční haly zavěšeny převodové tyče s koly, parní stroj byl řemenem spojen s náhonovým kolem, které roztáčelo tyč. Nad každým strojem pak bylo umístěno na tyči kolo, které bylo rovněž koženým řemenem propojeno s pohonnou soustavou stroje. Tyče byly dvě, tedy stroje stály ve dvou základních řadách, takto poháněných strojů pracovalo celkem čtrnáct. Osou budovy (od vrat do vrat) byly naplánovány koleje. Což platí i dnes, firemní vlečka je do novějších přístavků „zapuštěna“ z jihozápadní strany (od montáže). Strojní park pitváme v extra článku, všimněme si nyní administrativní budovy.
Do jejího přízemí se kromě chodby a nezbytných schodů vešel i firemní archiv, ale především tři základní kanceláře: obchodní (spíše nákupní), technická a kancelář šéfa. Samozřejmě tu bylo místo i pro sociální zařízení. Šéfova kancelář byla uprostřed přízemí a měla plochu 23,1 m2 (6 m x 3,85 m). Malá firma, malá kancelář. Ale stačilo to. První patro bylo obytné, vešly se sem dva byty, jeden 1 + 1 a druhý 1 + 3, záchod byl společný. Kdo v těchto bytech bydlel, to dnes již nevíme. Kuchyně i pokoje byly vybaveny komínem. Sociální vybavení pro dělníky bylo vyřešeno postavením malého hrázděného přístavku k hlavní budově, kde byly dva záchody a pisoár. Toť vše. Snad jen můžeme ještě podotknout, že architekt byl tak pečlivý, že zakreslil i žumpu, jinak řečeno senkrovnu (od německého Senkgrube).
Na závěr ještě připomeňme, že firma „Richard Raupach Maschinenfabrik Warnsdorf“ se zabývala především výrobou strojů pro keramický průmysl, různého (i speciálního) nářadí, za druhé světové války samozřejmě přešla na válečnou výrobu (mj. oprava tanků), po válce pokračovala původní výroba, po začlenění do VASTROJe se zde montovaly jeřáby. Dnes tu je těžká mechanika, ale větší část hlavní haly původní budovy slouží už jen jako odkládací plocha. A budoucnost ? Uvidíme.

LP 2002

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.