Vzpomínky 44

Chyběly vám v posledních číslech Horizontu Vzpomínky ? Pokud ano, tak čtěte dál, pokud ne, tak je vám stejně jedno, co tu bude napsáno.
Nevyschla nám studna informací ani se nezauzlovalo básnické střevo, jen jsme byli zaskočeni náhlým úbytkem času. Máme rozpracováno několik dalších pokračování tohoto seriálu, ale nebylo to k dokončení. Jen jsme si museli jinak rozvrhnout čas. Naposledy jsme popisovali, co se odehrávalo v našem současném areálu téměř před sto lety a v příštím díle dokončíme charakteristiku první zde postavené továrny Roberta Zinna. Poté plynule přejdeme na popis další továrny a budeme pokračovat dál informacemi o dalších objektech.
Když jsme začínali s rubrikou Vzpomínky, věnovali jsme se reminiscencím na desítky let staré články z firemních novin, které se tehdy ještě jmenovaly „Vřeteno Tosu“ nebo „Vřeteno“. Přetiskli jsme nejzajímavější články jako ilustraci tehdejší doby a občas jsme si dovolili to trochu komentovat. Postupem času, tak jak pokračovaly práce na publikaci, kterou připravujeme k blížícímu se stému výročí založení naší firmy, získali jsme tolik informací, které se snad ani do té knihy nevejdou, a tak jsme zvolili jinou taktiku pro Vzpomínky. Staré články jsme na nějakou dobu opustili (ne však navždy, jejich čas ještě přijde) a začali vyprávět o budovách a objektech, které kdy patřily do naší firmy nebo v nich na nějaký čas sídlila její část. Těchto objektů a areálů je docela hodně jak ve Varnsdorfu, tak i v okolí. Nedokážeme to přesně určit, ale předpokládáme, že v pohodě přejdeme s touto tématikou do příštího ročníku. Pak začneme nové téma. Budou to stroje a zařízení, které byly kdy v naší firmě vyrobeny. Zde znovu připomínáme všem příznivcům tosácké historie: máte-li doma nějaké materiály o TOSu (čím starší, tím lepší) a jeho výrobcích, ozvěte se nám. Nechcete-li o ně přijít, nemusíte mít obavy, my si je s vaším svolením okopírujeme. Máme zájem jak o textové informace, tak i fotografie a obrázky. Nebude to poslední téma, určitě přijdou na řadu i živé vzpomínky a rozhodně nezapomeneme na to nejdůležitější – na lidi.
Setkali jsme se s otázkou, kam na to všechno chodíme. Zdroje jsou různé, informace sbíráme, kde a jak se dá. Jak už jsme si několikrát povzdechli, tak archivy jsou vybrakované, obzvlášť ten náš firemní za ta léta zchudnul především vinou mnoha stěhování a reorganizací, takže neobsahuje tolik, co by měl stoletý archiv obsahovat. Při přípravě publikace naši spolupracovníci prošmejdili i jiné archivy, takže se přece jenom podařilo najít nějaké zajímavé záznamy i fotografie dosud neznámé a leckdy měnící dosavadní znalosti, rozhodně však pěkně doplňující mozaiku toho, co a naší firmě zatím víme. Máme firemní kroniku, dlouho nám však chyběl její druhý díl, je však již opět na světě. Dochovaly se zajímavé souhrny důležitých informací o vývoji firmy, z nich čerpáme právě v současné době. A především se na sběru podkladů pro tento seriál a pro výroční publikaci podílejí naši čtenáři a současní i bývalí tosáci. Jim vděčíme za to, že ne všechno je ztraceno a že se o to můžeme s vámi podělit. Kdybychom zveřejnili jejich seznam, byli byste překvapeni, kolik má firma příznivců. Není divu, my si i přes momentální horší dobu myslíme, že naše firma je jedna z nejlepších.

LP 2002

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.