Vzpomínky 38 - Objevená fotografie

Přestože máme plné hrsti článků ze zažloutlých stránek letitých vydání firemních novin, trochu pozměníme obsah této rubriky. Na starší články nezapomeneme, budeme je zveřejňovat i nadále (i když je mnohdy složité vybírat), ale vidíme před sebou stále ostřejší obrysy blížícího se stého výročí založení naší firmy, tak zde budete nacházet i další historické materiály. A naše články bychom rádi doprovázeli fotografiemi. Začněme jednou nedávno objevenou fotografií.
Při přípravě podkladů pro knihu o historii firmy, města a okolí prohledáváme archivy. Kromě firemního to jsou archivy okresní i oblastní, různé specializované, ale i soukromé archivy. V jednom z těchto archivů se na světlo světa vyloupla fotografie, která nám dlouho chyběla. Ne tedy tato konkrétní, ale chyběla nám fotografie toho muže, kterého na ní vidíte. Původně jsme chtěli nalezenou fotografii zveřejnit jako kvízovou otázku, zda onoho muže poznáte, ale protože čtete poslední číslo letošního ročníku, mohlo by se stát, že by náš kvíz mohl být zaměněn se silvestrovskou legrací. Fotografie je však skutečná. Ten muž na ní není nikdo jiný než zakladatel naší firmy Arno Plauert. Dodneška jsme měli pouze obraz, o němž jsme byli přesvědčeni, že představuje Arno Plauerta ve zralém věku. Fotokopie tohoto obrazu můžete nalézt v některých kancelářích, ale najdete je i v několika starších číslech Horizontu, když jsme psali o historii firmy. Sami se můžete přesvědčit, že určitá podoba tu je, takže nemusíme ani použít kriminalistickou metodu pro srovnání portrétů, abychom své přesvědčení změnili v jistotu.
Tato fotografie je autentická, pochází z úředně osvědčeného dokumentu, je to žádost o vydání řidičského průkazu datovaná rokem 1935. Jak je obvyklé i dnes, žadatel nepřiložil aktuální fotografii, ale použil fotografii starší, věk Arno Plauerta zde odhadujeme na 35 až 40 let, tudíž by tato fotografie mohla pocházet z období kolem roku 1914. V redakci zatím nemáme k dispozici originál této fotografie, tak se nemůžeme přesvědčit, zda na ní někde nalezneme přesnější datování. To však nevadí, dnes je pro nás důležité, že fotografii Arno Plauerta konečně máme, že víme jak ve skutečnosti vypadal.
Takovýchto překvapení se v blízké budoucnosti jistě dočkáme více a berte tuto fotografii jako závdavek z připravované knihy, protože podle informací, které jednotliví autoři mezi řečí utrousí, můžeme být připraveni na objevné poznatky i z historie města (nebudou sice tak explozivní, jako důkazy, že takřečený Dalimil – donedávna neznámý autor Dalimilovy kroniky – byl ve skutečnosti Jindřich z Varnsdorfu, tehdy představený řádu johanitů v komendě Žitava, ale v naší knize zveřejněné informace budou určitě velmi zajímavé pro všechny milovníky historie a hledače pravdy).
Nechte se tedy pro příští rok překvapit. Snad se nám povede tuto rubriku ještě více zpestřit.

LP

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.