Otázky pro hlavního účetního

Od začátku listopadu tohoto roku nastoupil na pozici hlavního účetního pan Jiří Volek. Několik měsíců předtím se s firmou seznamoval, tak jsme nemuseli čekat sto dní na zahřátí a zeptali jsme se brzy po nástupu do funkce.

Na místo vedoucího oddělení účtárny jste nastoupil po několikaměsíčním vstupním vstřebávání prostředí a systému práce v TOS VARNSDORF. Do firmy jste přišel zvenčí. Je rozdíl mezi tím, co jste znal před nástupem do TOSu a TOSem?

Určitě tu rozdíl je. Před nástupem do TOSu jsem měl jen informace vyčtené z dostupných zdrojů, jako jsou internetové stránky společnosti, výroční zprávy a podobně. Při absolvování „seznamovacího kolečka“ jsem měl možnost nahlédnout do všech oddělení společnosti a seznámit se s procesy, které ve firmě probíhají. Asi nejzajímavější pro mne seznámit se s tosáckou výrobou zblízka.

Nastoupil jste na pozici, kde jsou muži možná dokonce v menšině. Vnímáte to také tak? Víte o tom, že muž na místě hlavního účetního je v naší firmě docela tradice, že zde například dlouhá léta působil pan Jaromír Pešek? Co všechno musí zvládat vedoucí účtárny?

Pozice hlavního účetního či účetního jsou většinou obsazovány ženami, to je všeobecně známé. Není to tím, že by nebyli muži, kteří absolvují ekonomické vzdělání, ale pravdou je, že jich není mnoho, kteří zůstanou „jen“ u účetnictví. Buď se po studiu zabývají zcela jinou činností, nebo využívají ekonomické znalosti při odlišných náplních práce. O tradici mužské role v tosácké účtárně jsem dosud nevěděl. Vedoucí účtárny zastřešuje všechny činnosti, které v ní probíhají a spolupracuje s ostatními odděleními, především s kontrolním oddělením společnosti. Musí být schopen správného rozhodování při řešení složitých nebo nových účetních případů a rozpoznat dopady, které budou po jejich zaúčtování následovat. Má mít přehled o daňových zákonech a o jejich aktualizacích, umí číst ve výkazech a zpracovává různé reporty. V neposlední řadě vede své podřízené, je tu pro ně k dispozici v případě dotazů a řešení různých situací, které mohou v účtárně nastat.

Seznamoval jste se nejen s novým prostředím, novým systémem řízení, ale také jste se musel naučit pracovat s novým ekonomickým systémem QAD. Jedno náročnější než druhé … jaké máte před sebou cíle? Je to výzva a příležitost?

Ekonomické systémy jsou ve firmách různé, zatím jsem se se systémem QAD nesetkal. Všechny mají ale společné to, že v souhrnu ukazují výsledky, které společnosti dosahují i přehledy o aktivech a pasivech. Jde jen o to naučit se s nimi pracovat, aby byly výstupní sestavy věrné a daly se použít při dalším zpracování. Ovládnout QAD je pro mne výzvou, ale věřím, že to nebude dlouho trvat a v systému se budu rychle orientovat. Jsem rád, že si mohu rozšířit vědomí i o další účetní systém, kdy mám možnost porovnání například s hojně používaným systémem SAP.

Prozraďte na sebe něco. Čemu se věnujete ve volném čase … dozvěděli jsme se, že jste dobrovolný hasič. Co Vás přitahuje na tomto poslání? Tomu už se snad ani nedá říkat koníček. Ten máte jiný, jak lze odpozorovat z motorkářské bundy

Máte pravdu, hasičina není jen koníček. Člověk k tomu asi musí mít předpoklady a hlavně vztah. Není mi lhostejné, co se v mém okolí děje a jsem rád, když mohu pomoci, ať už při požárech, dopravních nehodách či jiných činnostech, u kterých hasiči asistují. Účastním se i zajímavých hasičských školení a simulací situací, ve kterých se jako dobrovolný hasič mohu ocitnout. Motorka je mým koníčkem, ve volných chvílích na ní rád cestuji a poznávám nová místa. Myslím, že mám velkou výhodu, moje manželka také ráda jezdí na motorce, je jedna z mála řídících motorkářek, cestujeme tak na dvou strojích spolu. Na příští rok máme v plánu projet Slovensko a část Ukrajiny. Minulý rok jsem také zrestauroval svou starou Jawu 350, ke které jsem připojil sidecar a účastním se tak i na veteránských srazů v okolí.

(Pozn. redakce: zanedlouho po tomto rozhovoru prodělal pan Volek dopravní nehodu doslova na vlastní kůži. Přejeme mu brzké uzdravení, v následujícím období co nejméně dalších následků a samozřejmě co nejrychlejší návrat do běžného života a do práce.)

 

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2023 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.
Nastavení cookies