Z tiskové zprávy Svazu průmyslu a dopravy ČR
Přítomní se shodli v tom, že zásobování podniků pouze jediným 110kV vedením, které bylo vybudováno před 50 lety, je nevyhovující a představuje riziko pro rozšiřování výroby či kalamitní situace. Podpořili proto výstavbu nového propojovacího vedení 110kV na trase Nový Bor – Varnsdorf.
„Naší snahou je zlepšovat podmínky podnikání a pomáhat rozvoji regionů. Zajištění bezpečného a stabilního napájení Šluknovského výběžku elektrickou energií vnímáme jako zásadních věc pro místní podniky,“ uvedla generální ředitelka SP ČR Dagmar Kuchtová k záměru svolání diskuse. Konkrétní příklad zmínil hostitel setkání předseda správní rady TOS VARNSDORF Jan Rýdl, který poukázal na obavy z výpadků elektřiny. „Jeden den výpadku elektřiny znamená ztrátu pěti milionů korun. Zvýšení spolehlivosti dodávek je však pro nás nezbytné i z toho, důvodu, že zvažujeme rozšíření výroby,“ uvedl.
Představitelé místních firem jako je například Benteler ČR, ELITE, HELIX či Metalurgie Rumburk uvedli, že řešení záložními zdroji by pro ně z dlouhodobého hlediska bylo ekonomicky nevýhodné. Zástupce společnosti Teplárna Varnsdorf Miroslav Novotný navíc upozornil, že v jejich případě nejde pouze o finanční ztráty, ale v době výpadku je rovněž ohrožena dodávka tepla do města a například společnosti Velveta. Navíc některé podniky plánují rozšíření výroby a chystá se příchod zahraničních investorů.
Na dotazy podnikatelů odpovídal člen představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Síťové služby Vladimír Budinský. Poukázal na to, že přenosové možnosti stávajících vedení a zatížení v oblasti dosahuje limitních hodnot a že v případě kalamity nebude možné zajistit podnikům bezpečnou a trvalou dodávku elektrické energie. „Již 20 let se snažíme o nápravu stavu vybudováním nového 110kV vedení,“ uvedl. Zmínil kompromisní řešení výstavby a úpravy původního návrhu výstavby nového vedení, díky němuž by v ČR vznikl ojedinělý případ vedení el. energie, kdy jeho část, v úseku CHKO, bude vedena kabelem pod zemí.