Aktualita - vyhodnocení sociometrického šetření
Samotné vyhodnocování probíhalo po dobu pěti týdnů, s výsledky byli seznámeni nejprve členové vedení společnosti, poté zaměstnanci. Je to, jak již jsme uvedli, třetí průzkum v pořadí, první proběhl v roce 2011, druhý v roce 2014. S podrobnými výsledky letošního průzkumu vás seznámíme v některém z dalších čísel Horizontu, nyní přinášíme několik údajů tak, jak jsme je namátkou zachytili při prezentaci pro zaměstnance.
Dotazník byl anonymní, obsahoval 43 otázek, odpovědi dodalo 323 zaměstnanců, z toho 44 žen, 268 mužů a 11 své pohlaví neuvedlo. Cílem průzkumu bylo zjištění aktuální situace a atmosféry napříč společností, zjištění spokojenosti zaměstnanců se zaměřením na motivační a demotivační prvky.
Výsledky byly graficky zpracovány, dnes uvádíme jen čísla. Odpovědělo 51 % dělníků, 45 % THP, zbytek kategorii neuvedl. Mezi zajímavé údaje patří například: 31 % zaměstnanců pracuje ve firmě v intervalu 11 až 20 let, 39 % má střední odborné vzdělání s maturitou, 63 % je spíše spokojeno se zaměstnáním v TOSu, 51 % odpovědělo „spíše ano“ na dotaz, zda jsou dostatečně informováni o cílech firmy. Z odpovídajících 64 % uvedlo, že získávají informace na výrobních poradách, 33 % na setkáních s vedením firmy a 31 % z Horizontu (takže když si toto vydání Horizontu vezmete na výrobní poradu, není co řešit … ).
Celkem 61 % respondentů si myslí „spíše ano“ na otázku, zda jsou naše stroje a nabízené služby kvalitní, 53 % odpovědělo „určitě ano“ na dotaz, jestli vědí, co mají dělat, dokonce 77 % je spokojeno se vztahy na pracovišti, 85 % zúčastněných konkrétně uvedlo, co může zvýšit motivaci lidí ve firmě.
A co nás těší, tak 53 % z dotázaných na otázku, jaké služby sociálního programu využívá, odpovědělo, že Horizont.
Po prezentaci odpovědí následovalo porovnání průzkumů z let 2014 a 2016. Z průzkumu vyplynulo to, co obecně platí asi všude: mezi motivujícími faktory trvale vládne triumvirát peníze – mezilidské vztahy – pracovní podmínky.
LP 2016