Aktuální problém technického školství Technické školství očima Jana Rýdla
Máme uzavřeny smlouvy s celkem 27 žáky, na základě kterých jim kromě ochranných pomůcek, příspěvku na studijní pomůcky a úhrady obědů firma poskytuje stipendia ve výši 500 až 2000,- Kč a platí odměny za produktivní práci při praxi.
Přesto s výsledky spolupráce nejsme zcela spokojeni, zejména s kvalitou a motivací žáků nastupujících do školy. Mnohdy se stává, že i absolventi oborů s maturitou nemají potenciál zvládnout nároky svého oboru. Proto jsme se rozhodli znovu si zřídit firemní učiliště - Střední průmyslovou školu TOS VARNSDORF. Cílem je využít postavení firmy v regionu a nabídkou kvalitního vzdělání spojeného s rozšířenou praxí ve firmě a s perspektivou zajímavého zaměstnání, případně dalšího studia, nabídnout žákům vycházejících ze základních škol alternativu ke všeobecnému vzdělání na gymnáziu.
Bohužel, náš projekt „narazil“ na zřizovatele školy - Ústecký kraj. Úředníci i politici sice uznávají naše argumenty, ale zatím jim chybí chuť nás podpořit. Problém je zejména v tom, že by museli změnit 4 roky staré rozhodnutí o sloučení několika škol a vypořádat se i s odporem ředitele zmíněné VOŠ a SŠ Varnsdorf s 1250 žáky, který nás vnímá jako ohrožení. Přitom vedení a všichni pedagogové střediska školy, s kterým spolupracujeme a máme zájem jej odkoupit, projekt jednoznačně podporují.
Zdá se, že se blýská na lepší časy. Z popudu pana hejtmana dostaneme příležitost znovu záměr, který dnes podporuje jak Okresní hospodářská komora, tak i Rada pro hospodářský a sociální rozvoj a město Varnsdorf, projednat v krajských orgánech. Jsme přesvědčeni, že zvítězí zdravý rozum a vyřešíme největší ohrožení naší firmy spočívající v nedostatku kvalifikovaných, kteří budou schopni převzít a dále rozvíjet více jak stoleté know-how výroby světově uznávaných obráběcích strojů ve Varnsdorfu.
Ing. Jan Rýdl st.,
časopis machining & tooling magazine č. 1 / 2015