Nuda v Brně nebyla
Vždy v mezidobí mezi dvěma ročníky největšího evropského veletrhu obráběcích strojů EMO se koná tzv. „velké Brno“, tedy se samostatným veletrhem IMT. Tento veletrh pro nás nebyl stejný jako předchozí, i když snad umístění našeho stánku ve stále ještě nejnovějším pavilónu P a jeho podoba sváděla k malinkému déjà vu (někdo říká „Deža vy“). Poprvé jsme vytvořili kompozici „tři v jednom“, tedy na našem stánku byli zaregistrováni naši obchodní partneři: dceřiná společnost TOS Olomouc s.r.o. a partner Strojírna Tyc s.r.o.
Podělili jsme se o otevřenou plochu i jednací místnosti a jak je vidět na fotografiích, tak zbylo místo i na exponáty. Po dlouhé době, vlastně poprvé na IMT, jsme na „velkém Brnu“ nevystavovali stroj nebo jeho součást, ale předvedli jsme co nejširší sortiment zvláštního příslušenství, jmenovitě frézovacích hlav a lícní desku. Na speciálních podstavcích jsme ukázali světu naše frézovací hlavy HOI 50, model vidlicové HV2/V, hlavy HUI 50, HUR 50 a HF 50. Šestým exponátem byla lícní deska LD 650, opět na speciálním podstavci. Strojírna Tyc měla ve své části expozice model stroje FPPC, TOS Olomouc předvedl dvě frézky.
Nebylo to ještě všechno, protože na společném stánku Svazu stro-jírenské technologie (SST) a ČVUT Fakulty strojní Praha byly v expozici „Výzkum“ vystaveny nejen panely úspěšných dotačních programů MPO ČR (tedy i panely o našich projektech SPEEDtec a WRD 150 DUO), ale umístili jsme tam také model technologického pracoviště WRD 150 DUO (Strojírna Tyc tam zapůjčila svůj druhý model portálovky FPPC).
Fígl s frézovacími hlavami jsme neuplatnili jen my. Také dvě další české firmy, které vyrábějí horizontky, TOS-OS Kuřim (měli stánek hned naproti našemu) a Škoda Machine Tool z Plzně, vystavily frézovací hlavy. I z toho bylo jasné, že krize sice odeznívá (tedy – doufejme), ale české firmy z našeho odvětví si zatím nedovolí vyskakovat tak vysoko, aby na veletrhu v Brně vystavily již v roce 2010 stroj. O ostatní konkurenci ani nemluvě. Letos se prostě na výstavišti v Brně moc nových obráběcích strojů neobjevilo.
Koncepcí stánku a jeho vyzněním byly dány i přípravy, odpadla montáž a demontáž stroje, bylo nutné jen včas vyrobit podstavce a připravit frézovací hlavy pro vystavení (hlava HOI 50 byla dočasně ode-brána testovanému stroji WRD 130 Q) a především připravit grafickou a vizuální stránku expozice. Proto se také ve firmě s dostatečným předstihem znovu objevil štáb filmařů, kteří natáčeli nové sekvence o nových strojích. Vznikly tak podklady nejen pro použití na veletrhu v Brně, ale také (po několika dalších dotáčkách) zdroje pro vytvoření nových klipů o firmě, vyráběných strojích a nabízených technologiích. Vlastní zprovoznění stánku v neděli 12. září už proběhlo podle plánu a jak je obvyklé, před vlastním zahájením je stále nutné operativně řešit různé detaily, jako že něco není tam, kde má být, něco je nalepeno jinam, než má být, něco chybí úplně nebo naopak přebývá. Obvyklý předstartovní chaos (a začínáme ho všichni poznávat vždy několik dnů a hodin před tosáckým Zákaznickým dnem) se mávnutím časoproutku změní v řádně fungující expozici.
Letos byla vládní delegace poměrně zaneprázdněná, protože kromě slavnostního zahájení MSV v pondělí 13. září také přímo na výstavišti proběhl sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. Nejvyšším zástupcem vlády na našem stánku byl letos ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. V doprovodu předsedy představenstva Ing. Jana Rýdla se zastavil déle než na jiných stáncích a vyslechl si informace o naší firmě. Zajímal se o novinky ve výrobním programu, řeč přišla také na vývoz a na podporu ze strany ministerstva a vlády obecně. A protože ještě nedostal publikaci o Varnsdorfu, tak co jiného mohl od nás dostat, že. Zařadil se tedy mezi majitele knihy, což pro politiky zpravidla bývá velké memento, a jak si připomeneme v některém z dalších čísel, tak většina politiků, kteří knihu dostali, nedotáhla své volební období do konce. Uvidíme, jestli ta čarovná moc naší knihy trvá dál.
Celý týden až do závěrečného pátku 17. září byl o poznání živější než loni. Je pravda, že přímo na veletrhu nikdy neproběhne obchodní případ od začátku až do konce, ale jedná se spíše o společenskou událost a pokud se projednávají obchodní případy, tak vždy jen jejich část (začínají, upřesňují se nebo se dokončují). Přesto můžeme letošní MSV a IMT v Brně hodnotit jako úspěšnější než předchozí a bylo již na první pohled znát, že oživení přichází. Žel zatím jen váhavě a rozvážně. Jakoby se nejen naše hospodářství teprve nadechovalo a dosud nemělo spočítáno všechny kosti po tom nedávném strmém pádu.
Naše účast však dopadla dobře, dokonce se citace našich delegátů objevují v závěrečné zprávě organizátora veletrhu (uvádějí raději pozitivní informace). Ostatně, na fotografiích přinášíme trochu té atmosféry z veletržního týdne. A nesmíme zapomenout poděkovat všem, kteří se věnovali přípravě exponátů a také těm, kteří zajistili samotný průběh naší účasti. A jestli se přece jenom chcete zeptat, zda přímo na veletrhu byly uzavřeny nějaké obchody, odpovídáme: ano, byly. Ale především byly rozjednány a nyní naši obchodní zástupci a manažeři teritorií pilně pracují na tom, aby se proměnily v reálné zakázky. Doufáme, že hojná účast našich obchodních partnerů z Ruska a Kazachstánu přinese své ovoce.
LP 2010
Na největší fotografii je nový pavilón P (naše expozice u středu pavilónu). Shromáždění za pavilónem P se vztahuje ke středě 15. září, kdy byl dopoledne vyhlášen požární poplach (protože cosi zadoutnalo kdesi v jednom z kabelových kanálů), kdy museli všichni lidé z celého pavilónu na několik desítek minut opustit budovu. Naštěstí bylo hezky, a tak se dalo jednat i v exteriéru. To ocenili zejména kuřáci.
Vlevo dole jsou zachycena jednání na stánku.
Úplně dole předává předseda představenstva Ing. Jan Rýdl podepsanou knihu Varnsdorf město průmyslu a zahrad ministru průmyslu a (nikoli zahrad, ale ...) obchodu Martinu Kocourkovi.