Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (10)

Pokračujeme již desátou částí seriálu o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovky Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim byl, kromě několika již v prvním pokračování zmíněných firem, rovněž TOS VARNSDORF.

Konec počítačové příhody

Jak se později ukázalo, byla chyba, že jsme netrvali na pronájmu počítače od místního dealera. Přidělili nám prý vynikající počítač Packard Bell. V tom zmatku to byla 486 a ne Pentium. To ještě oželíme, zaplať pánbůh má to alespoň CD-R mechaniku. Jenže po hodině práce s konfigurací zjišťujeme, že to nejde. Místní „odborník“ to rozšrouboval. Nestačili jsme ho uhlídat, když začal zaměňovat kabely rozhraní, a tak se stalo, že počítač nešel vůbec. To už byl označený bezpečnostní službou a vidina, že to všechno začne znovu nás přiváděla do extáze. Nakonec jsme šli pro další kus. Zjistili jsme, že nejsme sami,. Nějaký Španěl se tam také domáhal slyšení. Problém pravděpodobně spočíval v tom, že většina účastníku která měla stánek a projekt v pořádku, dostala počítače bez prodlení. Zřejmě ze slušnosti se organizátoři znovu ptali, jaké mají účastníci nároky a ti si potom navymýšleli něco, co ani nechtěli. Například Internet. Čtyřistaosmdesátšestky bez jednotek CD-R tam pak zůstaly. To je jedna vize organizační havárie. Naše přípravy zašly až tak daleko, že jsme si doma vyrobili instalační a datové CD-R. Jinak by se naše zavazadla značně rozrostla. Jediný balíček disket zůstal jako rezerva.

Setkání s krajanem

Večer jsem se domluvil na setkání s českým rodákem – panem Šorfou. Po večeři čekám s našimi chlapci, že si vyjedeme na výlet do okolí, pokud pan Šorfa přijede dostatečně velkým autem. Přijel menším transportérem značky Toyota. Tento vůz je zde hodně používaný. Pan Šorfa, můj vrstevník žije v JAR již téměř třicet let. Říká, že v době kdy sem přišel, nebyly nikde budovy vyšší než pěti nebo sedmiposchoďové. Vyjeli jsme na prohlídku večerního města a na pivo. Ulice téměř zely prázdnotou. Je zima a lidé jsou zalezlí doma. Osvětlené sídlo vlády je překrásné. Pan Šorfa bezvadnou češtinou komentuje naše zvědavé otázky. Nejvíce frekventované dotazy jsou politické zřízení, prostoje bílých a černých, rasová a jiná diskriminace, otázky k historii a dalším tématům. Pan Šorfa neúnavně komentuje. To je budova místní opery, té a té banky, památník pionýrů, jak je to s oslavou tohoto výročí, které je za dnešního politického režimu, který je na rozdíl od minulého založen na rosové rovnoprávnosti a většinové vládě černochů, zaměstnanost, platy, studium a další a další dotazy. Ve čtvrti Sunny Side prolézáme obchodní dům podobný obchodu GUM v Moskvě. Uprostřed je velká dvorana, okolo v patrech jednotlivé obchody přeplněné lákavým zbožím Sem tam nějaké prodejní automaty. A restauranty, ale všechny pouze s lahvovým pivem. Již jsme si tady na něj zvykli. Třetinka prakticky za dolar nebo za dolar a čtvrt. V Sunny Shine se konečně našla hospůdka s točeným pivem. Při hovoru předávám videokazetu asi s 15 minutami záběrů varnsdorfských rodičů pana Šorfy. Bavíme se o Internetu o jeho výhodách a nevýhodách. Dovídáme se hodně o lesním hospodářství a těžbě dřeva a jeho zpracování. To je „parketa“ našeho hostitele. Podniká ve vybavení dřevozpracujících závodů. Loučíme se s díky a přáním dalšího setkání. Pan Šorfa ráno odjíždí za prací do sousední Zambie. Říká, že bohužel nejseou všude letiště. Jako mnoho jiných lidí, je zvyklý jezdit velké vzdálenosti, až 1000 km za den. Silnice jsou zde skutečně kvalitní a „rychlé“.

A. Podroužek

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2020 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.