Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (9)

Pokračujeme již devátou částí seriálu o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovky Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim byl, kromě několika již v prvním pokračování zmíněných firem, rovněž TOS VARNSDORF.

Naše expozice

Naše expozice je sice v boční lodi výstaviště, ale kousek od nás se tyčí jeden z místních nejvýznamnějších sponzorů výstavy, jihoafrická armáda ARMSCOR (KRYGKOR). Jdete-li k ARMSCORu míjíte náš stánek. Trochu štěstí v neštěstí. Přes uličku, tedy naproti nám vyrostla expozice Kanady. Vystavují zde asi 13-ti leté dívenky, vedené sympatickou paní učitelkou. Předmětem jejich expozice je vše o zvuku. Napravo jsou Maročané s projektem plynového ohřívače vody s nějakou záhadnou regulací. Naproti nim jsou Slováci. Vystavují výrobu nějakých zbraní, jsou zde v rámci Amavetu. Pod Amavetem jsou zde i mladí „debrujáři“. S ostatními debrujáry z Francie (kolébka tohoto hnutí), zabírá jejich expozice všechny stánky nalevo od nás. Zbytek expozice ASK je v sousední lodi se sponzorem v podobě jihoafrické firmy „ESCOM“, obdoba našeho monopolu ČEZ. V její blízkosti je řada dalších stánků. Ty jsou i v hlavní lodi výstavy, kde je několik dalších sponzorů včetně University of Pretoria.

V pondělí dopoledne má být výstava oficiálně otevřena. Po snídani expozici dokončujeme, ale počítače stále nejsou: „Ptejte se odpoledne po 14. hodině, máme tady mnoho 486, ale bez CD-R mechanik“, to jsou slova sympatické starší organizátorky. My jsme na přihláškách navíc nárokovali další vybavení. Odpoledne telefonujeme do Autodesk SA. V tom pomáhá i Libor. Tyto konverzace jsou již nad mé síly. Libor má za sebou roční stáž v USA. Je na něm vidět, že i pro něj je jednání složité. Nakonec nám Autodesk poskytl spojení na dealera, který má sídlo v Pretórii. Za 500 randů do konce týdne je počítač tady. Organizátoři však nechtějí ani slyšet. Pronájem mají od jiné firmy z Johanesburgu za 200 randů.

Odpoledne přesto vystavujeme, ovšem stále bez počítače. Počítač byl slíben na desátou, bohužel není. Prvními návštěvníky je místní mládež ze zdejší univerzity. Pevně doufáme, že přijde více diváků. Lotar nás o aktuální situaci informuje velmi skromně. Máme možnost zaujmout zatím nepočetné diváky suvenýry. Zdeněk vysvětluje. Dotazy jsou rozmanité. Česká republika, Varnsdorf, TOS, region a další. Pojmy pro domorodce a návštěvníky z okolních afrických států neznámé. Lidé mají zájem, ptají se. Zdeněk trpělivě odpovídá.

Příště: Konec počítačové příhody a Setkání s krajanem

A. Podroužek

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2020 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.