Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (8)

Po letní přestávce pokračujeme na četná naléhání našich čtenářů další částí seriálu o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovky Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim by, kromě již v prvním pokračování zmíněných firem, rovněž TOS VARNSDORF.

Loučení s Kapským městem

Z plánované návštěvy černošského gheta sešlo. Bylo by prý obtížné zajistit naši bezpečnost. Gheta nás však provázela po celou dobu pobytu. Ať už z ptačí perspektivy v okolí letiště Kapského města, či později v okolí prétore nebo z autobusu při našich exkurzích. Pro nás to bylo něco neobvyklého a naprosto nepochopitelného. Na jedné straně nepředstavitelné bohatství a krása a zároveň tak otřesná chudoba. Prožili jsme zde uprostřed velké rodiny všech možných národností mladých lidí z celého světa několik dní. Sice jsme se nestačili blíže poznat, ale cítili jsme se s nimi velice dobře. Byli jsme na sebe příjemní a respektovali jsme vzájemné rozdílnosti životního stylu a náboženství.

Na letišti opět nezbytné odbavení, je to vnitrostátní linka, takže jen kontrola na „železo“. Všichni již víme, že nůžky a podobné předměty delší než 6 cm je lepší mít v kufru a ne v příručním nebo jiném zavazadle. Předejte se tak dalším komplikacím. Trochu problémů je opět s bednami obsahujícími malé motocykly. Sedím na sedadle se starší paní. Představuji se. Paní Ann, pravděpodobně již babička, moderního vzhledu, která si po většinu letové doby čte módní magazín. Na první pohled je patrné, že létání je pro ni stejně přirozené jako jízda vlakem. Je to asi jen 1400 km, tedy necelé 2 hodiny letu. Maličkost, proti tomu maratónu z Evropy sem.

Zastávka druhá, pro nás ta hlavní, Pretoria

Populace 822 925 obyvatel včetně předměstí, zeměpisná šířka 25°44 J a délka 28°12 V. V červenci je zde průměrná teplota si 10°C a 10 mm srážek. Nejteplejší je prosinec s průměrem 21°C, ale až se 130 mm srážek. Přistání v Joburghu proběhlo měkce. Náhle se objevuje pracovník našeho konzulátu pan David Pavlita. Předává nám leták nám leták s pokyny, opět varování a loučí se s námi s přáním brzkého shledání. Prosí nás, abychom se vyhýbali zbytečným problémům. Denní teplota je asi 20°C, noční asi 2°C. Takže trochu oteplení proti minulému týdnu. Jedeme do Pretórie. Tráva je všude žlutá. Okolo silnice se ve velkém vypaluje. Dělá se to vědomě, džíp s hasnicí je vždy na blízku. Je zde již hodně vypálených a nevábně vypadajících ploch. Stromy a keře zůstávají na první pohled nedotčeny. Okolo silnice je hodně zemědělských usedlostí.

Dozvídáme se, že budeme ubytováni na kolejích pretórijské univerzity ve sportovním areálu. V jeho sportovní hale proběhne světová přehlídka ESI´97. vítají nás studenti a pořadatelé ESI. Jak za chvíli zjišťujeme, jsme ubytováni na jedné chodbě s výpravou Katařanů. Příjemná společnost s úplně jiným náboženstvím a zvyky. Studentský pokoj je jednolůžkový, střídmě zařízený a docela účelně uspořádaný. Zvláště vítaná je velká pracovní deska a poličky. První společná večeře, to je samá dobrota. Hlavní části večeře jsou tři chody. Na dojedení jsou v jídelně stoly a regály plné falších dobrot. Ochutnáváme lákavé mléčné výrobky ochucené tropickým ovocem. Nemá to chybu.

Univerzitní areál, sportovní část

V neděli ráno, 6. července, se jdeme podívat do hlavní haly sportovního stadionu s kapacitou asi 5000 diváků. Jak se dozvídám z jedné desky ve vestibulu, na jeho stavbu přispělo několik stovek sponzorů částkou vyšší než 50000 randů. Sportovní hala je kruhového půdorysu, střecha ve tvaru kulového vrchlíku. Hlavní sál s kruhovým hledištěm zaujímá většinu její plochy. Okolo však zbylo dosti místa pro zmíněný vstupní vestibul, jednací síň a další satelitní sály, v nichž jsou bazén, tělocvičny, gymnastický sál, posilovny a dokonce je podobně využito první patro. Zbytek místa zabírají různé kanceláře a sklady. Obdivujeme spoustu toalet a umýváren. Největší z nich skrývají i překrásné šatny. Vše je perfektně čisté a udržované. Uvnitř areálu je i átrium s rostlinami, restaurací a kavárnou. Okolí haly je překrásné. Směrem nahoru přes nezbytné oplocení se díváme na domy bohaté čtvrti Hatfield.

Před halou je vodní nádrž s množstvím subtropického vodního ptactva. Podobně jako na cvičné stěně, i tady občas někdo trénuje na kajaku. Vedle travnatých ploch je další stadión na rugby. Je to národní sport. Ve světovém finále hraje JAR s Velkou Británií.

Příště: Naše expozice.

A. Podroužek

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2020 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.