Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (7)

Pokračujeme další částí o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovky Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim byl, kromě několika již v prvním pokračování zmíněných firem, rovněž TOS Varnsdorf.

Naše ambasáda v Kapském městě

Ambasáda ČR je menší dům holandského typu ve čtvrti Claremont, obklopen dalšími užitkovými budovami, zahradou s tenisovým dvorcem a bazénem. Protože je prvním čtvrtek v měsíci, tak se sjíždějí na malou party první hosté – naši krajané, řada nových tváří od nejstarších po mladé kteří již česky ani pořádně neumějí. Krajané dostávají časopis, mohou si vypůjčit knihy (knihovna byla založena za dob pana Tomáše Baťi), videopůjčovna oplývá mnoha tituly českých filmů. Hodně půjčovaní jsou prý Černí baroni. Většina starších lidí by se ráda vrátila domů do Čech. Váží je však povinnosti k dětem a vnoučatům. Zazpívali jsme si národní písně, zpíval i pan konzul.

Nejjižnější místo afrického kontinentu

Na další výlet nás veze autobus na nejjižnější místa JAR, Cape Point a Mys Dobré naděje. Podél pobřeží Atlantského oceánu pozorujeme členité pobřeží s útesy a skalisky, které krásně čeří vodu. Na druhé straně jsou bohaté rezidence. Září krásnými barvami. Je dost zima a fouká ostrý studený vítr. Krajina je pokryta sporou vegetací, stálé ostré větry Atlantiku všechno udolávají. V místech chráněných před větrem jsou různé farmy. Chovají se zde hlavně jezdečtí koně, ale je vidět i pštrosy. Náš průvodce vysvětluje, že Mys Dobré naděje se tak jmenuje asi proto, že námořníci museli doufat, že počasí při jeho obeplouvání bude trochu příhodné. Pobřeží je neustále bičováno krutými větry. Po chvilce kdy si prohlížíme okolí, se pouštíme do výstupu k rozhledně. Kolem nás je krásné přírodní alpinum. Nahoře je krásný výhled na všechny strany. Fotografujeme, filmujeme. Zaujala nás teplotní mapa prolínání se vod obou oceánů – Indického, který je pochopitelně teplejší, a Atlantického. Mapa byla pořízena termovizní.

Na konci sestupu navštěvujeme obchod, kupujeme pohlednice a neopomeneme si zde dát razítko na památku, že jsme byli na nejjižnějším kousku země kontinentu Afrika. Autobus nás odváží k nejjižnějšímu parkovišti v Africe. Teprve nyní vystupujeme na půdu skutečně nejjižnějšího cípu afrického kontinentu. Nejsme zde však sami, během krátké doby se tu střídá několik autoturistů. Někteří cestující karavanů dokonce obědvají. Na piknik na takovém místě, ve střetu mocných živlů větrů a vody, na ten se určitě nezapomíná. I když je zima, zdůrazňuji, že se píše červenec, vyráží jedna naše skupina po pěšině směrem vzhůru, další přím k moři. Ne, na koupání to opravdu není. Pozorujeme krásný příboj. Vítr žene obrovské vlny na pobřežní skaliska, vytváří se tu vysoký patnáctimetrový sloupec roztříštěné vody. Odskakuji si natočit mrtvé dřevo bývalých stromů. Je to jen kousek, ale cestou k moři byl vidět ještě celý les. Zřejmě zde byly i lepší časy, když tu ještě rostly stromy.

A. Podroužek

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2020 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.