Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (6)

Pokračujeme šestou částí seriálu o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovky Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim byl, kromě několika již v prvním pokračování zmíněných firem rovněž TOS Varnsdorf.

Sestup a druhá noc v Kapském městě

Spěcháme. Stmívá se tu velmi rychle. Rozhodli jsme se, že poslední úsek cesty po úbočí vynecháme a sejdeme dolů na asfaltku. Po ní se již za tmy dostáváme ke staveništi dolní stanice. Právě se zde svačí nebo možná už večeří. Za chvíli nám zastavuje taxík. Nabízí svezení do města. Opatrně nasedáme, jsme nedůvěřiví. Vzájemně se okukujeme s „černým“ osazenstvem. Pravděpodobně to jsou dělníci ze stavby. Po krátké chvíli, a výmluvě, že pan konzul nás čeká na parkovišti, děkujeme za svezení a vystupujeme. Myslím, že nebýt výstrahy konzula, nic by se nestalo, ale kdo ví. Jízdy v tomto druhu dopravního prostředku nám nebyly doporučeny. Mr. Piňos se objevuje na parkovišti za chvíli, nasedáme do jeho automobilu a jedeme se přesvědčit dolů do hotelu, kdo ještě chybí. Konzul čeká. Je spokojen až tehdy, když očividně zjišťujeme stoprocentní účast. Loučíme se a zítra odpoledne nashledanou na české ambasádě v Cape Town, kam jsme pozváni na večírek s našimi krajany.

Mořské akvárium

Ráno snídáme spolu se Zdeňkem luskem v malé soukromé pekárně. Anglická snídaně, dobrý čaj, slanina, sázená vejce, výborně křupavé pečivo, máslo, džem ale nakonec přece jen káva s mlékem, vše asi za jeden a půl dolaru. Na rozdíl od většiny našich prozíravých kolegů, jsme si s sebou do Afriky nepřivezli žádné zásoby jídla. V lepším slova smyslu jsme byli špatně informováni. Slyšeli jsme, že ceny potravin jsou v této zemi srovnatelné s naší vlastí. Bohužel tomu tak není. Ceny jsou však srovnatelné s ostatní „kapitálií“.

Naším dalším cílem byl přístav a mořské akvárium, případně zbude-li čas i námořní muzeum. Jak nám poradil pan konzul, kvůli bezpečí raději přímou cestu k přístavu odmítáme a děláme menší okliku přes „Somerset Road“ a „Ports Wood“. Zde je celá řada rezidencí a Somersetova nemocnice. Přístaviště v této části města Waterfrontu je velmi členité. Je zde velké podzemní parkoviště, pošta, banky a další budovy. Naším cílem je „Two Oceane Akvárium“. Postupně procházíme jednotlivé expozice. Jsou zde živočichové mořští i sladkovodní, teplo i studenomilní. Desítky menších akvárií představují celou vývojovou řadu od zrození světa.. To co není vidět prostým okem si můžete prohlédnout velkým mikroskopem. Akvárium slouží jako studovna i jako odpočinkový prostor pro maminky i s těmi nejmenšími dětmi – batolaty. Děti i dospělí jsou krásami podvodního světa viditelně okouzleni. Kromě delfinária, o které je velký zájem, je zde obrovské akvárium s rejnoky, žraloky, sledi a dalšími rybami. Nejkomičtěji působí bílé „břicho“ rejnoka. Jeho tělní otvory připomínají oči a ústa na obličeji cirkusového klauna. K našemu zklamání draví žraloci nikoho nežerou, plavou důstojně dokola s ostatními většími a menšími rybami. Jejich trup připomíná dobře vyzbrojený bitevní letoun. V jednom pavilónu nalézáme kus jakoby domácí přírody s faunou a flórou. Jsme však na jižní polokouli, takže to nemůže být pravda. Kromě kolibříků se zde kolébají i tučňáci. V průhledném korytě sladkovodního potoka jsou vidět ryby velmi podobné našim pstruhům. Čas ubíhá a prohlídka končí u technických zařízení sonaru a radaru. Akvárium je opravdu překrásné. Na sousední námořní muzeum už nezbyl čas.

Příště: Naše ambasáda v Kapském městě

A.Podroužek

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2020 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.