Z Varnsdorfu do Jižní Afriky (5)

Pokračujeme již pátou částí seriálu o zajímavých zážitcích z cesty učitele zdejší průmyslovka Ing. A. Podroužka, jeho žáka Zdeňka Luska a několika dalších mladých lidí na světovou přehlídku nejlepších studentských prací do Jihoafrické republiky. Sponzorem jim by, kromě několika dalších, již v prvním pokračování zmíněných firem, rovněž TOS Varnsdorf.

Výstup na Stolovou horu

Konečně jsme snad všichni pohromadě, vzájemně se zdravíme a vyrážíme. Dělíme se na dvě skupiny. Ti obéznější raději volí výlet po asfaltové silnici, která se vine pod horou na vrstevnici. Mladí nasazují rychlé tempo a většina z nich se nám za chvíli ztrácí z dohledu. Cesta je překrásná. Zimní slunce pálí. Teplota je určitě přes dvacet.

V několika místech padá voda po nedávných deštích a tvoří malé vodopády. Procházíme pod nimi lehce postříkání. Z určitého úhlu pohledu je patrná duha. Cestou pozorujeme květenu, výhled na město a moře, jehož obraz se neustále mění. Občas se ozývá zvláštní hlas nějakého tvora.

Začíná stoupání. Točitý chodník je stále příkřejší. Poslední úsek tvoří žleb. Je to jako žebřík s půlmetrovými stupni. I když víme, že nejsme výše než na Ještědu, popadáme dech,. Ještě štěstí, že sem nezasahuje slunce. Konečně jsme nahoře. Je nás jen pár. Student Filip vykládá o ptactvu, jak zjišťuji, je to jeho velké hobby. Ostatní jsou již dále vpředu, nebo také daleko za námi. Pouštíme se doleva.

Kameny na „stole“ jsou oblé, mezi nimi je tráva a další rostliny. Na některých kamenech jsou důlky, jak jamky na kuličky. Vznikají prý erozivní činností kamínku poháněného větrem. Celý proces probíhá i za působení vody. Jamky jsou opravdu hezky pravidelné. Nacházíme tu dokonce i proteu, jihoafrický národní květ. Pískavý zvuk vydává zvíře, lépe řečeno zvířátko, patřící do čeledi slonovitých. Podobá se našemu svišti. Z druhého konce hory je vidět další části Cape Town (zátoka HoutBay, Kommentje, úbočí Chapman Peak).

Fotografujeme se u hromady kamení uměle navršené a opatřené vrcholovým znamením. Na hromadě je jakási málo čitelná pamětní deska. V blízkosti je kruh s označením světových stran. Přecházíme na druhou stranu, skupina vedená Markétou se nám ztratila z dohledu. Jdeme někdy sotva viditelnými cestičkami, často přímo v potůčku a mokřiskách. Konečně vidím Lotara a Honzu. Jsou chvíli v záběru kamery. Pokračujeme ke stanici lanovky. Narážíme však na oplocení. Spokojíme se s výhledem na moře jižním směrem. Je vidět Mandelův ostrov. Současný prezident JAR zde byl dlouhá léta držen ve vyhnanství minulým Le Clarkovým režimem.

Potkáváme pana konzula. Je mladý, sportovně založený, a zdá se velmi skromný. Požádal jsem ho o zapůjčení „cellularu“. Tak se tady říká mobilnímu telefonu. Volám panu Šorfovi, varnsdorfskému rodákovi někam na sever JAR do Transvaalu, kde momentálně pracuje. Přesto, že to je alespoň 1 400 km vzdušnou čarou, ho slyším velmi dobře. Informuji krajana o našem dalším programu. Je zřejmě rád, že opět slyší češtinu, a předávám mu i pozdrav od rodičů z Varnsdorfu.

Příště: Sestup, druhá noc v Kapském městě a mořské akvárium

-pa-

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST

TOS Varnsdorf a.s.

Říční 1774
Varnsdorf 407 47
Česká republika

IČ: 27327850
DIČ: CZ 27327850

Tel: +420 412 351 111
Fax: +420 412 351 490
email: info@tosvarnsdorf.cz

Datová schránka: sh7gp7t

GPS: 50°53’21.795 N
14°37’24.579 E

Prodejní síť

Servis

Záruční opravy
e-mail: service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 299

Pozáruční opravy a služby
e-mail: sale-service@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 230

Náhradní díly
e-mail: spare-parts@tosvarnsdorf.cz
Tel.: +420 412 351 234

© 2021 TOS Varnsdorf a.s. - Webdesign: WebActive s.r.o.